Projekt ogrodu 11.2011 - Reprezentacja i rekreacja

Reprezentacja i rekreacja
11.2011

koncepcja ogrodu:
Lidia Wojciechowska

tekst:
Lidia Wojciechowska

 

Ogród składa się z dwóch części. Choć zostały urządzone w różnych stylach, tworzą spójną całość. Jak udało się osiągnąć ten efekt?

Działka ma 5000m2 i znajduje się w podwar­szawskim Nieporęcie. Dzisiaj trudno uwierzyć, że jeszcze pięć lat temu zimą - gdy ujrzałam to miejsce po raz pierwszy - rozciągały się tu zaśnieżone pola. Zaplanowanie ogrodu nie było proste, działka ma bowiem nietypowy kształt ściętego prostokąta. Pew­nym utrudnieniem okazała się też obecność dwóch sporych domów utrzymanych w różnych stylach; mniejszemu (drewnianemu) przydzielono funkcję go­ścinną, natomiast drugi - murowany i okazały (będący wówczas w budowie) - pełni funkcję reprezentacyjnej rezydencji. Moim zadaniem było zaplanowanie wokół nich zieleni charakterem pasującej do zabudowy, a za­razem tworzącej spójną całość.

UDANY KOMPROMIS

Zgodnie z życzeniem gospodarzy ogrodowe wnętrze miało być podzielone na dwie strefy: kameralną, służącą do wypoczynku (przy­domku gościnnym w głębi ogrodu) i reprezentacyjną (przy rezydencji). Właściciele nie mogli się jednak zde­cydować, jaki styl ogrodu bardziej im odpowiada: natu­ralny czy regularny. Potrzebny byl więc kompromis: przy domku gościnnym urządziłam ogród w stylu natu­ralnym, a wokół rezydencji - w formalnym. Taki wybór podyktował też styl architektoniczny obu budynków Ułatwieniem w realizacji tego planu był fakt, że rezy dencja (w kształcie litery L) niczym parawan dziel ogród na dwa odrębne wnętrza i sprawia, że część for malna jest niewidoczna ze strefy rekreacji (i na odwrót) Dzięki temu ich odmienność zupełnie nie razi. Posesja otulona była wprawdzie lasem i polami, ale z jednej strony sąsiadowała z uczęszczaną drogą. Gospodarzom zależało więc, aby wtopić ją w swojskie tło, a zarazem odizolować od traktu komunikacyjnego.

STREFA REKREACJI

Ponieważ gospodarze uwiel­biają pływać (również zimą!) i łowić ryby, zażyczyli so­bie, by w pobliżu domku gościnnego powstał staw ką­pielowy z letnią altanką. Ten uszczelniony folią zbior­nik jest nie tylko głęboki (do 2 m). ale i duży (ma około 200 m kw.). Obejście go zajmuje trochę czasu. Zdecydo­wałam się więc połączyć jego brzegi mostkiem prowa­dzącym wprost z trawnika do altanki (na drugim brze­gu stawu). W tej części działki znajduje się też duży ko­listy trawnik otoczony rabatami o płynnym zarysie. Swobodny styl strefy rekreacji podkreślają naturalne materiały: łupany kamień i żwir (na posadzkach) oraz drewno modrzewia syberyjskiego (zbudowano z niego altanę i mostek). Wszystkie drewniane elementy ogrodu pomalowano tu na biało. Dzięki temu kontrastują obwiedziona z zielenią, a jednocześnie harmonizują z jasną barwą nawierzchni i elewacji domów. Dominują tutaj krzewy i drzewa o regularnym pokroju, np. żywotniki (Thuja occidentalis 'Globosa' oraz 'Smaragd'), ale są też dorodne magnolie, róże i różaneczniki. Natomiast w stawie przeglądają się karłowe wierzby, surmia bignoniowa, ozdobne trawy i funkie.

SZYK OD FRONTU

Zupełnie inaczej został za­projektowany teren sąsiadujący z rezydencją. Znacz­ną jego część zajmują często używany podjazd do ga­rażu oraz parking. Zdecydowałam się więc tutaj na trwałą, stylową nawierzchnię z szarej kostki granito­wej. O charakterze tej części ogrodu decyduje też układ nasadzeń roślinnych - wiele tutaj strzyżonych żywopłotów, geometrycznych rabat obwiedzionych niskimi obwódkami, krzewów o regularnych kształ­tach. Podobnie jak w strefie rekreacji jest tu okrągły trawnik. W jego centralnej części - wzorem francu­skich ogrodów - zaprojektowałam parter kwiatowy z obwódką bukszpanową i z rabatą wypełnioną kwia­tami jednorocznymi.

ROŚLINNA OTULINA

Drzewa i krzewy osła­niają ogród od drogi, tworząc rodzaj bariery widoko­wej. Przeważają w niej rośliny iglaste (tylko od czasu do czasu przewijają się gatunki liściaste, np. klony i wiśnie ozdobne). Niższe piętro otuliny stanowią głównie krzewy. Mało jest kwitnących roślin; najwię­cej kolorowych sezonowych gatunków można podzi­wiać w strefie reprezentacyjnej. Starałam się w taki sposób dobrać rośliny, żeby kompozycja była efektow­na i kolorowa przez cały sezon, a jednocześnie nie wy­magała troskliwej opieki.

Zobacz projekt

PLAN NASADZEŃ:

 1. świerk kłujący
 2. świerk serbski
 3. sosna czarna
 4. klon jesionolistny
 5. klon jesionolistny 'Flainingo'
 6. żywotnik zachodni 'Smaragd'
 7. jodła kalifornijska
 8. surmia bignoniowa
 9. głóg 'Paul's Scarlet'
 10. cyprysik Lawsona 'Golden Wonder'
 11. żywotnik zachodni 'Globosa'
 12. tawuia japońska 'Goldflame'
 13. forsycja
 14. śliwa wiśniowa 'Pissardii'
 15. czeremcha 'Coloratus'
 16. dereń jadalny
 17. przetacznik
 18. róża okrywowa 'Fairy'
 19. perukowiec podolski 'Royal Red'
 20. sosna górska 'Gnom'
 21. trzmielina Fortunea 'Canadale Gold'
 22. wierzba 'Erythroflexuosa'
 23. hosty w odmianach
 24. bukszpan