Projekt ogrodu 12.2004 - Wpisany w trójkąt

Wpisany w trójkąt
12.2004

koncepcja ogrodu:
Lidia Wojciechowska

 

MOŻNA URZĄDZIĆ FUNKCJONALNIE OGRÓD. JEŚLI MIESZKAMY W MIEŚCIE, SPRAWDZI SIĘ ZAŁOŻENIE GEOMETRYCZNE, ZAŚ PRZY LESIE LUB ŁĄCE RABATY O PŁYNNYCH KSZTAŁTACH.

W otoczeniu miejskim oraz w osiedlach domów jednorodzinnych najciekawiej wyglądają ogrody z prostokątnymi rabatami - inspirowanymi okoliczną architekturą. W tym przypadku usytuowanie budynku w narożniku działki spowodowało, że w ogrodzie można zaprojektować dwa odrębne wnętrza. Przestrzeń pomiędzy nimi warto wysypać żwirem i ustawić tam trzy wydrążone kamienie źródelka.

STAN ISTNIEJĄCY

Działka i dom

Sąsiedztwo

ZADANIA PROJEKTOWE

WARIANT I – UPORZĄDKOWANY

Na tak malej działce trudno wygospodarować miejsce do gry w pitkę czy badmintona. W części północnej pozostawiłam więc dużą płaszczyznę trawnika do rekreacji. Od strony wschodniej proponuję posadzić dwa pasy żywopłotów: na żyznej glebie wyższe piętro może tworzyć żywotnik olbrzymi; niższe - berberys Thunberga o czerwonych liściach, co dodatkowo stworzy akcent kolo­rystyczny w ogrodzie. Będzie to doskonale tło dla miłorzębu. Od strony północnej na prostokątnych rabatach proponuję posadzić krzewy w kilku pasach, a z nimi zestawić krzewinki i byliny o barwnych liściach. Od hałasu dobiegającego z ulicy wnętrze ogrodu odizolują strzeliste świerki serbskie, sosny oraz klon o kulistej koronie.

Przy drewnianym tarasie w południowo-zachodnim narożniku ogrodu proponuję urządzić kolejne wnętrze - kącik wypoczynkowy. Od budynku może prowadzić do niego żwirowa ścieżka wyłożona kwadratowymi płytami z granitu. Na wybrukowanym placyku z tego samego materiału proponuję postawić murowany, kwadratowy grill. Warto osłonić ten fragment działki od ulicy gęstym żywopłotem z żywotników - jeden pas można obsadzić żółtą odmianą 'Aurescens', zaś kolejny - szybko rosnącym żywotnikiem olbrzymim.

WARIANT II – SWOBODNY

Taki swobodny układ lepiej pasuje do terenów o niezbyt gęstej zabudowie, czyli oddalonych od dużych miast. Zatem osobom, które mają działkę przy lesie lub pośród pól czy łąk, proponuję poprowadzić w ogrodzie płynne linie rabat. Krawędziom drewnianego tarasu można nadać również płynny kształt. W tym ogrodzie miejsce na grill pozostawiam na okrągłym placyku.

Wyłóżmy go płytami z łupka serecytowego, który w słońcu intensywnie błyszczy. Jeśli w ogrodzie jest piaszczysta głębia, wówczas pośrodku placyku może rosnąć robinia 'Umbraculifera i lawenda wąskolistna. Przy tarasie w trawniku warto poprowadzić cienki pasek z łupka podkreślający kształt tarasu. Pomiędzy rabatami a placykiem pozostanie trochę miejsca na przejście do części rekreacyjnej. Nad nim warto zbudować trzy niewielkie drewniane pergole, a przy nich posadzić pnące róże 'Pauls Scarlet Climber', które kwitną na czerwono przez całe lato. Pod domem wzdłuż trawnika można poprowadzić żwirową ścieżkę z nieregularnym obrzeżem z łupka.

Pas roślin izolujący wnętrze ogrodu od ulicy będzie dość dobrze nasłoneczniony.

Aby ten zakątek był efektowny od wiosny do jesieni, pomiędzy kilkoma drzewami iglastymi (tu czarną sosną i strzelistymi świerkami 'Cupressina' proponuję posadzić na rabatach głównie krzewy liściaste, a pod nimi okrywowe kwitnące byliny (np. żurawki, funkie i lawendy). Dobrze wyglądać tu będzie brzoza brodawkowata z tawułami 'Grefsheim' o szarych liściach, a także klon czerwony 'Sunset' na tle ściany porośniętej winobluszczem pięciolistkowym. Ciekawie zaprezentują się również derenie białe (Cornus alba) 'Elegantissima zestawione z jarzębiną 'Pendula’ o przewisających pędach. Narożnik zasłaniać może jodła szlachetna 'Glauca' o srebrzystych igłach.

Przy budynku warto posadzić rośliny efektowne także zimą. Od strony północnej mogą to być oczary, które zakwitną już w styczniu. Pomiędzy nimi mogą rosnąć strzyżone cisy pospolite (Taxus baccata) i hortensje sztywnolistne. Natomiast obok miejsca parkingowego posadźmy ogniki 'Red Column, które przez całą zimę ozdo­bione będą czerwonymi owocami, żywopłot z cisów oraz kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia zimozielone ostrokrzewy.

Ten sam układ można zastosować w ogrodzie założonym na ciężkim. gliniastym podłożu. Wystarczy po prostu posadzić inne gatunki roślin.

drzewa iglaste:

drzewa liściaste:

krzewy iglaste:

krzewy liściaste:

byliny: