Duży ogród na małej działce 01/2009

Trzeba było zastosować specjalne triki, by na tak małej działce stworzyć funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku. Powstały tu wyniesione rabaty, a każdy skrawek ziemi obsadzono roślinami.

Założenia projektowe:

powierzchnia działki: 250m2
warunki: nasłoneczniona działka z dwoma skarpami
zadania projektowe: powiększenie przestrzeni, zaplanowanie oczka wodnego, miejsca do pakowania i nasadzen atrakcyjnych przez cały rok.

Właścicielce zależało na tym, by na powierzchni 250m2 zaplanować ogród. który będzie atrakcyjny o każdej porze roku. Jako miłośniczka kwiatów chciała otoczyć dom wielobarwnymi rabatami. Musiałyśmy też tak zaaranżować przestrzeń, by sprawiała wrażenie dużo większej niż w rzeczywistości oraz uwzględnić w projekcie dwa zejścia do pomieszczeń piwnicznych w budynku – w tych miejscach w ogrodzie pojawiły się niewysokie, ale nieproste do zagospodarowania skarpy. Naszym zadaniem było ponadto zaplanowanie miejsca do parkowania dla dwóch samochodów i zaprojektowanie oczka wodnego.

SKOSY…

Chcąc przeobrazić ten maleńki ogródek w wygodne miejsce do wypoczynku, postanowiłyśmy podzielić go na trzy odrębne wnętrza. Aby podział był jednoznaczny i oryginalny zarazem, część rabat zaplanowałyśmy pod kątem 45° w stosunku do ścian budynku. Nie wprowadziło to chaosu, ale urozmaiciło prostokątną działkę i ułatwiło wyznaczenie ciągów komunikacyjnych.

…I PODWYŻSZENIA

Z obu stron budynku znajdują się wejścia prowadzące do podziemnych pomieszczeń. To one właśnie zainspirowały nas do założenia piętrowych rabat. Taki układ pozwala na dobre wyeksponowanie kwiatów, o czym mazyła właścicielka. Ogród zyskał też nieco tajemniczy charakter, gdyż krzewy posadzone na podwyższeniach sprawiają, że jego granice stały się niewidoczne.

POWÓDZ KWIATÓW

Na tak małej powierzchni liczy się każdy skrawek miejsca. Byliny, które miały dominować w ogrodzie, postanowiłyśmy posadzić wszędzie, gdzie tylko było to możliwe.
Długą rabatę wzdłuż ogrodzenia obsadziłyśmy wysokimi ostróżkami i majestatycznymi naparstnicami. Miejsce do parkowania dla dwóch samochodów przedzieliłyśmy pasem zieleni. Znalazło się tu miejsce dla niskich roślin – macierzanki, rojników i zimozielonego barwinka. Przy schodach prowadzących do podziemnych pomieszczeń powstały oryginalne skalniaki. W szczelinach między kamieniami będą kwitły m.in. bladoróżowe płomyki szydlaste ‚Amazing Grace’ i liliowe żagwiny ogrodowe ‚Royal Blue’. Na tarasie zaplanowałyśmy długą, głęboką skrzynię z polerowanego betonu, w której właścicielka będzie mogła sadzić każdej wiosny ulubione rośliny jednoroczne.

PLAN NASADZEŃ:

 1. lilak Meyera ‚Palibin’
 2. tawuła japońska ‚Gołdmound’
 3. mak wschodni
 4. jałowiec chiński ‚Obelisk’
 5. orzech włoski
 6. milin amerykański
 7. wierzba ‚Hakuro Nishiki’
 8. pełnik europejski
 9. róża’Duftwolke’
 10. cynia
 11. nasturcja
 12. świerk pospolity
 13. trzmielina Fortune’a ‚Canadale Gold’
 14. rojniki
 15. macierzanka
 16. czosnek ozdobny
 17. naparstnica purpurowa
 18. ostróżka ogrodowa
 19. barwinek pospolity
 20. kalina koralowa
 21. pęcherznica kalinolistna ‚luteum’
 22. hortensja ogrodowa
 23. sosna czarna
 24. dereń biały ‚Elegantissima’

Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska
Iwona Rudzińska

Tekst
Lidia Wojciechowska
Iwona Rudzińska