Duży ogród na małej działce 08/2007

Trzeba było zastosować specjalne triki, by na tak malej działce stworzyć funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku. Powstały tu wyniesione rabaty a każdy skrawek ziemi obsadzono roślinami.

Właścicielce zależało na tym, by na powierzchni 250 m2 zaplanować ogród atrakcyjny przez cały sezon. Musiałyśmy tak urządzić przestrzeń, by wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości.
Pani domu jako miłośniczka kwiatów chciała otoczyć go wielobarwnymi rabatami. W projekcie musiałyśmy uwzględnić dwa zejścia do podziemnych pomieszczeń w budynku. Naszym zadaniem było ponadto zaplanowanie miejsca do parkowania dla dwóch samochodów i zaprojektowanie oczka wodnego.

SKOSY

By ten maleńki ogródek przeobrazić w wygodne miejsce do wypoczynku, postanowiłyśmy podzielić go na trzy wnętrza. Część rabat zaplanowałyśmy pod kątem 45° w stosunku do ścian budynku, co urozmaiciło prostokątną działkę i ułatwiło wyznaczenie ciągów komunikacyjnych.

… I PODWYŻSZENIA

Dwa wejścia prowadzące do podziemnych pomieszczeń zainspirowały nas do założenia piętrowych rabat. Taki układ pozwala na dobre wyeksponowanie kwiatów, o których marzyła właścicielka. Ogród zyskał też nieco tajemniczy charakter, gdyż krzewy posadzone na podwyższeniach sprawiają, że jego granice stały się niewidoczne.

MORZE KĄTÓW

Na tak małej powierzchni liczy się każdy skrawek miejsca. Byliny, które miały dominować w ogrodzie, postanowiłyśmy posadzić wszędzie, gdzie tylko było to możliwe. Długą rabatę wzdłuż ogrodzenia obsadziłyśmy wysokimi ostróżkami i majestatycznymi naparstnicami.

Miejsce do parkowania dla dwóch samochodów przedzieliłyśmy pasem zieleni. Znalazło się tu miejsce dla niskich roślin – macierzanki, rojników i zimozielonego barwinka. W ścianach przy schodach prowadzących do podziemnych pomieszczeń powstały oryginalne skalniaki. W szczelinach między kamieniami będą kwitły m.in. bladoróżowe płomyki szydlaste Amazing Grace’ i liliowe żagwiny ogrodowe ‚Royal Blue’.
Natomiast na tarasie zaplanowałyśmy długą, głęboką skrzynię z polerowanego betonu, w której właścicielka będzie mogła sadzić każdej wiosny rośliny jednoroczne (werbeny, petunie, pelargonie czy wonną maciejkę).

PLAN NASADZEŃ:

  1. lilak Meyera ‚Palibin’
  2. tawuła japońska ‚Goldmound’
  3. jałowiec chiński ‚Obelisk’
  4. chryzantema ‚Mary Stoker’
  5. sosna czarna
  6. wierzba ‚Hakuro Nishiki’
  7. dereń biały ‚Elegantissima’
  8. róża
  9. orzech włoski
  10. hortensja ogrodowa
  11. pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’
  12. kalina koralowa
  13. ostróżka ogrodowa
  14. barwinek pospolity
  15. oregano
  16. naparstnica purpurowa

Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska
Iwona Rudzińska

Tekst
Lidia Wojciechowska
Iwona Rudzińska