Reprezentacja i rekreacja 11/2011

Ogród składa się z dwóch części. Choć zostały urządzone w różnych stylach, tworzą spójną całość. Jak udało się osiągnąć ten efekt?

Działka ma 5000m2 i znajduje się w podwarszawskim Nieporęcie. Dzisiaj trudno uwierzyć, że jeszcze pięć lat temu zimą – gdy ujrzałam to miejsce po raz pierwszy – rozciągały się tu zaśnieżone pola. Zaplanowanie ogrodu nie było proste, działka ma bowiem nietypowy kształt ściętego prostokąta. Pewnym utrudnieniem okazała się też obecność dwóch sporych domów utrzymanych w różnych stylach; mniejszemu (drewnianemu) przydzielono funkcję gościnną, natomiast drugi – murowany i okazały (będący wówczas w budowie) – pełni funkcję reprezentacyjnej rezydencji. Moim zadaniem było zaplanowanie wokół nich zieleni charakterem pasującej do zabudowy, a zarazem tworzącej spójną całość.

UDANY KOMPROMIS

Zgodnie z życzeniem gospodarzy ogrodowe wnętrze miało być podzielone na dwie strefy: kameralną, służącą do wypoczynku (przydomku gościnnym w głębi ogrodu) i reprezentacyjną (przy rezydencji). Właściciele nie mogli się jednak zdecydować, jaki styl ogrodu bardziej im odpowiada: naturalny czy regularny. Potrzebny byl więc kompromis: przy domku gościnnym urządziłam ogród w stylu naturalnym, a wokół rezydencji – w formalnym. Taki wybór podyktował też styl architektoniczny obu budynków Ułatwieniem w realizacji tego planu był fakt, że rezy dencja (w kształcie litery L) niczym parawan dziel ogród na dwa odrębne wnętrza i sprawia, że część for malna jest niewidoczna ze strefy rekreacji (i na odwrót) Dzięki temu ich odmienność zupełnie nie razi. Posesja otulona była wprawdzie lasem i polami, ale z jednej strony sąsiadowała z uczęszczaną drogą. Gospodarzom zależało więc, aby wtopić ją w swojskie tło, a zarazem odizolować od traktu komunikacyjnego.

STREFA REKREACJI

Ponieważ gospodarze uwielbiają pływać (również zimą!) i łowić ryby, zażyczyli sobie, by w pobliżu domku gościnnego powstał staw kąpielowy z letnią altanką. Ten uszczelniony folią zbiornik jest nie tylko głęboki (do 2 m). ale i duży (ma około 200 m kw.). Obejście go zajmuje trochę czasu. Zdecydowałam się więc połączyć jego brzegi mostkiem prowadzącym wprost z trawnika do altanki (na drugim brzegu stawu). W tej części działki znajduje się też duży kolisty trawnik otoczony rabatami o płynnym zarysie. Swobodny styl strefy rekreacji podkreślają naturalne materiały: łupany kamień i żwir (na posadzkach) oraz drewno modrzewia syberyjskiego (zbudowano z niego altanę i mostek). Wszystkie drewniane elementy ogrodu pomalowano tu na biało. Dzięki temu kontrastują obwiedziona z zielenią, a jednocześnie harmonizują z jasną barwą nawierzchni i elewacji domów. Dominują tutaj krzewy i drzewa o regularnym pokroju, np. żywotniki (Thuja occidentalis ‚Globosa’ oraz ‚Smaragd’), ale są też dorodne magnolie, róże i różaneczniki. Natomiast w stawie przeglądają się karłowe wierzby, surmia bignoniowa, ozdobne trawy i funkie.

SZYK OD FRONTU

Zupełnie inaczej został zaprojektowany teren sąsiadujący z rezydencją. Znaczną jego część zajmują często używany podjazd do garażu oraz parking. Zdecydowałam się więc tutaj na trwałą, stylową nawierzchnię z szarej kostki granitowej. O charakterze tej części ogrodu decyduje też układ nasadzeń roślinnych – wiele tutaj strzyżonych żywopłotów, geometrycznych rabat obwiedzionych niskimi obwódkami, krzewów o regularnych kształtach. Podobnie jak w strefie rekreacji jest tu okrągły trawnik. W jego centralnej części – wzorem francuskich ogrodów – zaprojektowałam parter kwiatowy z obwódką bukszpanową i z rabatą wypełnioną kwiatami jednorocznymi.

ROŚLINNA OTULINA

Drzewa i krzewy osłaniają ogród od drogi, tworząc rodzaj bariery widokowej. Przeważają w niej rośliny iglaste (tylko od czasu do czasu przewijają się gatunki liściaste, np. klony i wiśnie ozdobne). Niższe piętro otuliny stanowią głównie krzewy. Mało jest kwitnących roślin; najwięcej kolorowych sezonowych gatunków można podziwiać w strefie reprezentacyjnej. Starałam się w taki sposób dobrać rośliny, żeby kompozycja była efektowna i kolorowa przez cały sezon, a jednocześnie nie wymagała troskliwej opieki.

Zobacz projekt

PLAN NASADZEŃ:

 1. świerk kłujący
 2. świerk serbski
 3. sosna czarna
 4. klon jesionolistny
 5. klon jesionolistny ‚Flainingo’
 6. żywotnik zachodni ‚Smaragd’
 7. jodła kalifornijska
 8. surmia bignoniowa
 9. głóg ‚Paul’s Scarlet’
 10. cyprysik Lawsona ‚Golden Wonder’
 11. żywotnik zachodni ‚Globosa’
 12. tawuia japońska ‚Goldflame’
 13. forsycja
 14. śliwa wiśniowa ‚Pissardii’
 15. czeremcha ‚Coloratus’
 16. dereń jadalny
 17. przetacznik
 18. róża okrywowa ‚Fairy’
 19. perukowiec podolski ‚Royal Red’
 20. sosna górska ‚Gnom’
 21. trzmielina Fortunea ‚Canadale Gold’
 22. wierzba ‚Erythroflexuosa’
 23. hosty w odmianach
 24. bukszpan

Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska

Tekst
Lidia Wojciechowska