Ogród składa się z dwóch części. Choć zostały urządzone w różnych stylach, tworzą spójną całość. Jak udało się osiągnąć ten efekt?
Działka ma 5000m2 i znajduje się w podwarszawskim Nieporęcie. Dzisiaj trudno uwierzyć, że jeszcze pięć lat temu zimą – gdy ujrzałam to miejsce po raz pierwszy – rozciągały się tu zaśnieżone pola. Zaplanowanie ogrodu nie było proste, działka ma bowiem nietypowy kształt ściętego prostokąta. Pewnym utrudnieniem okazała się też obecność dwóch sporych domów utrzymanych w różnych stylach; mniejszemu (drewnianemu) przydzielono funkcję gościnną, natomiast drugi – murowany i okazały (będący wówczas w budowie) – pełni funkcję reprezentacyjnej rezydencji. Moim zadaniem było zaplanowanie wokół nich zieleni charakterem pasującej do zabudowy, a zarazem tworzącej spójną całość.
UDANY KOMPROMIS
Zgodnie z życzeniem gospodarzy ogrodowe wnętrze miało być podzielone na dwie strefy: kameralną, służącą do wypoczynku (przydomku gościnnym w głębi ogrodu) i reprezentacyjną (przy rezydencji). Właściciele nie mogli się jednak zdecydować, jaki styl ogrodu bardziej im odpowiada: naturalny czy regularny. Potrzebny byl więc kompromis: przy domku gościnnym urządziłam ogród w stylu naturalnym, a wokół rezydencji – w formalnym. Taki wybór podyktował też styl architektoniczny obu budynków Ułatwieniem w realizacji tego planu był fakt, że rezy dencja (w kształcie litery L) niczym parawan dziel ogród na dwa odrębne wnętrza i sprawia, że część for malna jest niewidoczna ze strefy rekreacji (i na odwrót) Dzięki temu ich odmienność zupełnie nie razi. Posesja otulona była wprawdzie lasem i polami, ale z jednej strony sąsiadowała z uczęszczaną drogą. Gospodarzom zależało więc, aby wtopić ją w swojskie tło, a zarazem odizolować od traktu komunikacyjnego.
STREFA REKREACJI
Ponieważ gospodarze uwielbiają pływać (również zimą!) i łowić ryby, zażyczyli sobie, by w pobliżu domku gościnnego powstał staw kąpielowy z letnią altanką. Ten uszczelniony folią zbiornik jest nie tylko głęboki (do 2 m). ale i duży (ma około 200 m kw.). Obejście go zajmuje trochę czasu. Zdecydowałam się więc połączyć jego brzegi mostkiem prowadzącym wprost z trawnika do altanki (na drugim brzegu stawu). W tej części działki znajduje się też duży kolisty trawnik otoczony rabatami o płynnym zarysie. Swobodny styl strefy rekreacji podkreślają naturalne materiały: łupany kamień i żwir (na posadzkach) oraz drewno modrzewia syberyjskiego (zbudowano z niego altanę i mostek). Wszystkie drewniane elementy ogrodu pomalowano tu na biało. Dzięki temu kontrastują obwiedziona z zielenią, a jednocześnie harmonizują z jasną barwą nawierzchni i elewacji domów. Dominują tutaj krzewy i drzewa o regularnym pokroju, np. żywotniki (Thuja occidentalis ‚Globosa’ oraz ‚Smaragd’), ale są też dorodne magnolie, róże i różaneczniki. Natomiast w stawie przeglądają się karłowe wierzby, surmia bignoniowa, ozdobne trawy i funkie.
SZYK OD FRONTU
Zupełnie inaczej został zaprojektowany teren sąsiadujący z rezydencją. Znaczną jego część zajmują często używany podjazd do garażu oraz parking. Zdecydowałam się więc tutaj na trwałą, stylową nawierzchnię z szarej kostki granitowej. O charakterze tej części ogrodu decyduje też układ nasadzeń roślinnych – wiele tutaj strzyżonych żywopłotów, geometrycznych rabat obwiedzionych niskimi obwódkami, krzewów o regularnych kształtach. Podobnie jak w strefie rekreacji jest tu okrągły trawnik. W jego centralnej części – wzorem francuskich ogrodów – zaprojektowałam parter kwiatowy z obwódką bukszpanową i z rabatą wypełnioną kwiatami jednorocznymi.
ROŚLINNA OTULINA
Drzewa i krzewy osłaniają ogród od drogi, tworząc rodzaj bariery widokowej. Przeważają w niej rośliny iglaste (tylko od czasu do czasu przewijają się gatunki liściaste, np. klony i wiśnie ozdobne). Niższe piętro otuliny stanowią głównie krzewy. Mało jest kwitnących roślin; najwięcej kolorowych sezonowych gatunków można podziwiać w strefie reprezentacyjnej. Starałam się w taki sposób dobrać rośliny, żeby kompozycja była efektowna i kolorowa przez cały sezon, a jednocześnie nie wymagała troskliwej opieki.
Zobacz projekt
PLAN NASADZEŃ:
- świerk kłujący
- świerk serbski
- sosna czarna
- klon jesionolistny
- klon jesionolistny ‚Flainingo’
- żywotnik zachodni ‚Smaragd’
- jodła kalifornijska
- surmia bignoniowa
- głóg ‚Paul’s Scarlet’
- cyprysik Lawsona ‚Golden Wonder’
- żywotnik zachodni ‚Globosa’
- tawuia japońska ‚Goldflame’
- forsycja
- śliwa wiśniowa ‚Pissardii’
- czeremcha ‚Coloratus’
- dereń jadalny
- przetacznik
- róża okrywowa ‚Fairy’
- perukowiec podolski ‚Royal Red’
- sosna górska ‚Gnom’
- trzmielina Fortunea ‚Canadale Gold’
- wierzba ‚Erythroflexuosa’
- hosty w odmianach
- bukszpan
Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska
Tekst
Lidia Wojciechowska