MOŻNA URZĄDZIĆ FUNKCJONALNIE OGRÓD. JEŚLI MIESZKAMY W MIEŚCIE, SPRAWDZI SIĘ ZAŁOŻENIE GEOMETRYCZNE, ZAŚ PRZY LESIE LUB ŁĄCE RABATY O PŁYNNYCH KSZTAŁTACH.
W otoczeniu miejskim oraz w osiedlach domów jednorodzinnych najciekawiej wyglądają ogrody z prostokątnymi rabatami – inspirowanymi okoliczną architekturą. W tym przypadku usytuowanie budynku w narożniku działki spowodowało, że w ogrodzie można zaprojektować dwa odrębne wnętrza. Przestrzeń pomiędzy nimi warto wysypać żwirem i ustawić tam trzy wydrążone kamienie źródelka.
STAN ISTNIEJĄCY
Działka i dom
- teren niezadrzewiony o powierzchni 518m2
- budynek w osiedlu domów jednorodzinnych
- frontowa elewacja i wejście do budynku – bezpośrednio od ulicy
- do ogrodu prowadzą cztery wyjścia: trzy przez dom i jedno przez dodatkowe miejsce parkingowe na działce
Sąsiedztwo
- od strony północnej działka graniczy z ulicą
- od strony wschodniej, zachodniej oraz południowej znajdują się posesje z zabudową jednorodzinną
ZADANIA PROJEKTOWE
- zaplanować kącik do wypoczynku (np z grillem)
- pozostawić miejsce na duży trawnik
- dobrać rośliny niewymagające specjalnej pielęgnacji
- przy tarasie zaplanować rabatę z różami
WARIANT I – UPORZĄDKOWANY
Na tak malej działce trudno wygospodarować miejsce do gry w pitkę czy badmintona. W części północnej pozostawiłam więc dużą płaszczyznę trawnika do rekreacji. Od strony wschodniej proponuję posadzić dwa pasy żywopłotów: na żyznej glebie wyższe piętro może tworzyć żywotnik olbrzymi; niższe – berberys Thunberga o czerwonych liściach, co dodatkowo stworzy akcent kolorystyczny w ogrodzie. Będzie to doskonale tło dla miłorzębu. Od strony północnej na prostokątnych rabatach proponuję posadzić krzewy w kilku pasach, a z nimi zestawić krzewinki i byliny o barwnych liściach. Od hałasu dobiegającego z ulicy wnętrze ogrodu odizolują strzeliste świerki serbskie, sosny oraz klon o kulistej koronie.
Przy drewnianym tarasie w południowo-zachodnim narożniku ogrodu proponuję urządzić kolejne wnętrze – kącik wypoczynkowy. Od budynku może prowadzić do niego żwirowa ścieżka wyłożona kwadratowymi płytami z granitu. Na wybrukowanym placyku z tego samego materiału proponuję postawić murowany, kwadratowy grill. Warto osłonić ten fragment działki od ulicy gęstym żywopłotem z żywotników – jeden pas można obsadzić żółtą odmianą ‚Aurescens’, zaś kolejny – szybko rosnącym żywotnikiem olbrzymim.
WARIANT II – SWOBODNY
Taki swobodny układ lepiej pasuje do terenów o niezbyt gęstej zabudowie, czyli oddalonych od dużych miast. Zatem osobom, które mają działkę przy lesie lub pośród pól czy łąk, proponuję poprowadzić w ogrodzie płynne linie rabat. Krawędziom drewnianego tarasu można nadać również płynny kształt. W tym ogrodzie miejsce na grill pozostawiam na okrągłym placyku.
Wyłóżmy go płytami z łupka serecytowego, który w słońcu intensywnie błyszczy. Jeśli w ogrodzie jest piaszczysta głębia, wówczas pośrodku placyku może rosnąć robinia ‚Umbraculifera i lawenda wąskolistna. Przy tarasie w trawniku warto poprowadzić cienki pasek z łupka podkreślający kształt tarasu. Pomiędzy rabatami a placykiem pozostanie trochę miejsca na przejście do części rekreacyjnej. Nad nim warto zbudować trzy niewielkie drewniane pergole, a przy nich posadzić pnące róże ‚Pauls Scarlet Climber’, które kwitną na czerwono przez całe lato. Pod domem wzdłuż trawnika można poprowadzić żwirową ścieżkę z nieregularnym obrzeżem z łupka.
Pas roślin izolujący wnętrze ogrodu od ulicy będzie dość dobrze nasłoneczniony.
Aby ten zakątek był efektowny od wiosny do jesieni, pomiędzy kilkoma drzewami iglastymi (tu czarną sosną i strzelistymi świerkami ‚Cupressina’ proponuję posadzić na rabatach głównie krzewy liściaste, a pod nimi okrywowe kwitnące byliny (np. żurawki, funkie i lawendy). Dobrze wyglądać tu będzie brzoza brodawkowata z tawułami ‚Grefsheim’ o szarych liściach, a także klon czerwony ‚Sunset’ na tle ściany porośniętej winobluszczem pięciolistkowym. Ciekawie zaprezentują się również derenie białe (Cornus alba) ‚Elegantissima zestawione z jarzębiną ‚Pendula’ o przewisających pędach. Narożnik zasłaniać może jodła szlachetna ‚Glauca’ o srebrzystych igłach.
Przy budynku warto posadzić rośliny efektowne także zimą. Od strony północnej mogą to być oczary, które zakwitną już w styczniu. Pomiędzy nimi mogą rosnąć strzyżone cisy pospolite (Taxus baccata) i hortensje sztywnolistne. Natomiast obok miejsca parkingowego posadźmy ogniki ‚Red Column, które przez całą zimę ozdobione będą czerwonymi owocami, żywopłot z cisów oraz kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia zimozielone ostrokrzewy.
Ten sam układ można zastosować w ogrodzie założonym na ciężkim. gliniastym podłożu. Wystarczy po prostu posadzić inne gatunki roślin.
drzewa iglaste:
- jodła pospolita (Abies alba)
- modrzew europejski (Larix decidua)
- sosna limba (Pinus cembra)
- świerk pospolity (Picea abies)
drzewa liściaste:
- czeremcha pospolita (Prunus padus)
- dąb błotny (Ouercus palustris) i szypułkowy (Q. robur),
- grab pospolity (Carpinus betuluś)
- grusza (Pyrus)
- jabłoń (Malus)
- klon jawor {Acer pseudoplatanus)
- lipa drobnolistna (lilia cordata)
krzewy iglaste:
- żywotnik wschodni (Thuja orlentalls)
- kosodrzewina (Pinus mugo var. Mughus)
- jałowiec pospolity (Juniperus communis)
krzewy liściaste:
- aronia czarna (Aronia melanocarpa
- berberys pospolity (Berberis vulgaris)
- kalina koralowa (Viburnum opulus) i hordowina (V. lantana)
- ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
- ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
- porzeczka alpejska (Ribes alpinum)
- trzmielina pospolita (Evonymus europaeus)
byliny:
- bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)
- dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
- kopytnik pospolity (Asarum europaeum)
- liliowiec (Hemerocallis)
- parzydło leśne (Aruncus dioicus)
- pełnik europejski (Trollius europaeus)
- zawilec japoński (Anemone japonica)
Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska
Tekst
Lidia Wojciechowska