Mały miejski ogródek właściwie zielony pokój przy domu, trzeba tak zaplanować, by każdy fragment był wykorzystany co do centymetra.
OPIS KONCEPCJI
Ten miejski ogródek znajduje się w osiedlu domów jednorodzinnych i ma powierzchnię zaledwie 250 metrów kwadratowych. Zaprojektowany został dla rodziny z małymi dziećmi. Dlatego na działce znalazło się bezpieczne miejsce do zabawy oraz do urządzania letnich przyjęć w gronie rodziny czy przyjaciół. Od sąsiadów wnętrze ogrodu izolują żywopłoty. Gatunki rosnące na rabatach nie wymagają częstej i skomplikowanej pielęgnacji. To zatem świetna propozycja dla osób zapracowanych, które chcą posadzić wiele barwnych roślin.
WEJŚCIE DO DOMU I PODJAZD
Miejsce do parkowania samochodu znajduje się naprzeciwko bramy. Nad nim można wybudować drewnianą pergolę, po której wspinać się będzie glicynia. Obok pod koroną lipy znalazło się miejsce dla okrywowych gatunków bylin – bluszczu pospolitego, runianki japońskiej i barwinka pospolitego, a pod ogrodzeniem – dla kęp bergenii sercowatej. Dom odgrodzony jest od ulicy wąskim żywopłotem z żywotnika zachodniego.
TARAS I JEGO OTOCZENIE
Dzieci będą się mogły bezpiecznie bawić pod okiem dorosłych w piaskownicy blisko domu. Zaproponowałam ustawienie jej na tarasie – z desek łatwo będzie zmieść rozsypany piasek. W rogu działki stanie altana o prostej konstrukcji, na planie kwadratu. Obok niej na trawniku można ustawić przenośny grill, a we wnętrzu stół i ławki. Mur przy tarasie można zasłonić zimozielonymi krzewami. Od strony ogrodzenia altanę warto otoczyć krzewami, a tam, gdzie graniczy z trawnikiem – niższymi kępami bylin.
ŻWIROWY WGŁĘBNIK
Kameralne miejsce do wypoczynku – zaciszny zakątek znajdujący się od północno-wschodniej strony domu. Najlepiej wysypać tu żwirowy placyk, gdyż trudno w takich warunkach utrzymać ładny, gęsty trawnik. Wszystkie rabaty wokół są wyniesione i otoczone drewnianymi balami. Na nich (w narożniku domu oraz przy ogrodzeniu) zostaną posadzone gatunki liściaste (kalina ‚Roseum’ i klon ‚Brillantissimum’ o kulistej koronie) oraz barwne byliny. Do części rekreacyjnej i do przedogródka wchodzi się po szerokich drewnianych schodach.
MURAWA
Trawnik wzdłuż domu wąskim paskiem prowadzi do żwirowego wgłębnika. Żywopłot skomponowany został z kilku różnych gatunków roślin, żeby ściana zieleni nie wydawała się jednolita i monotonna. Pomiędzy jałowcami i żywotnikami uwagę zwracają pęcherznice o złotych liściach, berberysy oraz ogniki szkarłatne.
Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska
Tekst
Lidia Wojciechowska