Nowoczesny i funkcjonalny 02/2012

Wystarczy jeden rzut oka na ten efektowny ogród, by się przekonać, że jego właścicielom odpowiada styl prosty i nowoczesny, a zarazem funkcjonalny.

Działka znajduje się w warszawskiej Białołęce, ma powierzchnię około 3000m2. Na charakter powstałego tutaj ogrodu wpłynęły głównie upodobania właścicieli, którzy preferują nowoczesne i oryginalne, a zarazem praktyczne rozwiązania.

PRZEDŁUŻENIE DOMU

Gospodarzom zależało, żeby ogród był przedłużeniem wnętrza domu urządzonego w minimalistycznym stylu, bez nadmiernej ilości sprzętów. Do takiej koncepcji pasował prosty, niemal monochromatyczny projekt.

W części reprezentacyjnej (od frontu) należało urządzić miejsce do parkowania na pięć samochodów, a w kameralnej strefie relaksu (w głębi działki) – trawnik do zabaw na świeżym powietrzu, kącik do wypoczynku z altaną, hamakiem i ogniskiem oraz miniboisko z koszem do koszykówki. Całość miała być wygodna, łatwa do utrzymania i funkcjonalna, pasująca do nowoczesnego wnętrza domu i ściany lasu za ogrodzeniem. Aby optycznie powiązać ogród z domowym salonem i leśnym otoczeniem, zdecydowaliśmy, że posadzkę tarasu należy wyłożyć deskami z egzotycznego drewna bankirai harmonizującymi z drewnianą podłogą domowego salonu i ścianą pobliskiego lasu. Poradziliśmy też gospodarzom, by na tarasie ustawili meble z modnego technorattanu. a murki oporowe podtrzymujące skarpy wyłożyli – podobnie jak elewację domu – okładziną z ciętego piaskowca.

POD KĄTEM

Na wybór koncepcji wpłynęło też ukształtowanie działki charakteryzujące się niewielkim spadkiem. Dzięki temu można było zaprojektować kilkupoziomową kompozycję składającą się z tarasów umocnionych murkami oporowymi. Układ ten podkreślają regularne sześciany podwyższonych rabat i drewnianych donic ulokowanych przy przydomowym tarasie, wyznaczające dodatkowe ogrodowe poziomy.

Aby wprowadzić do ogrodowego wnętrza więcej dynamiki i pozornie je poszerzyć, główną oś kompozycji poprowadziliśmy po skosie (pod kątem ok. 45°) w stosunku do bryły domu. Gdy stajemy na domowym tarasie, nasz wzrok biegnie ponad zielenią murawy w stronę ciekawie zaaranżowanego kącika wypoczynkowego w narożniku ogrodu. Aby złagodzić ostre kanty bryły domu i tarasu, trawnikowi i rabatom nadaliśmy płynne linie.

MONOCHROMATYCZNE KOMPOZYCJE

Planując roślinne kompozycje, staraliśmy się wybierać gatunki formą i kolorystyką podkreślające nowoczesny styl ogrodu. Zgodnie z życzeniem gospodarzy posadzone przez nas rośliny miały być łatwe w pielęgnacji. Nasz wybór padł więc na efektowne i „samowystarczalne” trawy ozdobne, karłowe sosny, berberysy i bukszpany. Niewiele tutaj gatunków kwitnących, a ogród – podobnie jak wnętrze domu – jest monochromatyczny, co podkreśla jego nowoczesny styl.

PLAN NASADZEŃ:

  1. klon pospolity Globosum’
  2. choina kanadyjska
  3. cis pospolity
  4. dąbrówka rozłogowa
  5. klon pospolity ‚Drummondii’
  6. bukszpan wieczniezielony
  7. żurawka krwista
  8. lawenda
  9. wiśnia dziecięca
  10. karłowy różanecznik
  11. cis pospolity ‚Fastigiata Aureomarginata’
  12. brzoza ‚Youngi’
  13. berberys Thunberga
  14. trawy ozdobne
  15. glediczja trójcieniowa
  16. jodła koreańska
  17. jałowiec ‚Hetzi’
  18. jałowiec płożący ‚Blue Chip’
  19. podagrycznik ozdobny
  20. żywotnik zachodni ‚Smaragd’
  21. drzewa owocowe

Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska

Tekst
Lidia Wojciechowska