Pomysł na długi ogród 09/2005

Nawet na typowej działce przy bliźniaku można zaaranżować ogród niezwykły – pełen barwnych rabat i kwitnących krzewów, a przy tym łatwy w pielęgnacji.

Działka przy domu bliźniaku bywa albo całkiem zacieniona, albo silnie nasłoneczniona. Dysponując terenem o powierzchni ok. 800 m2, można z powodzeniem zaplanować na nim przestronny taras i niewidoczne z ulicy oraz sąsiednich posesji zaciszne miejsce do wypoczynku. Przy obsadzaniu rabat najlepiej wykorzystywać nie tylko krzewy, ale również pnącza – w małym ogrodzie z powodzeniem zastąpią one żywopłot z krzewów.

Proponujemy urządzenie takiego ogrodu na dwa zupełnie odmienne sposoby. Na słonecznej działce z suchym i przepuszczalnym podłożem sprawdzi się założenie przypominające ogrody śródziemnomorskie – z przewagą rabat skomponowanych z gatunków karłowatych i iglastych, wyeksponowanych na tle żwiru. Natomiast na zacienionej posesji, gdzie gleba jest żyzna i wilgotna, świetnie wyglądać będą kompozycje roślinne wśród soczyście zielonej murawy. Teren najlepiej urządzić jako odrębne wnętrza ogrodowe. W części reprezentacyjnej, przy wejściu na posesję, potrzebna będzie wygodna nawierzchnia. Planując nasadzenia, warto wykorzystywać gatunki o efektownym pokroju i dekoracyjnych liściach, np. modrzew ‚Pendula, irgę Dammera lub cis. W części rekreacyjnej znajdującej się z tylu domu można założyć duży trawnik i otoczyć go rabatami lub podzielić na kilka mniejszych, kameralnych zakątków.

OGRÓD ŻWIROWY

Na silnie nasłonecznionej działce można całkowicie rezygnować z trawnika i założyć żwirowe ścieżki oraz szerokie rabaty wypełnione kwitnącymi bylinami. Taras znajdujący się przy domu można wyłożyć częściowo szerokimi deskami, a częściowo nieregularnymi kamiennymi płytami. Tę część ogrodu osłoni od sąsiednich działek drewniany trejaż obsadzony pnączami. Z tarasu w głąb ogrodu do niewielkiego oczka wodnego najlepiej poprowadzić szeroką ścieżkę. Taras i miejsce z jeziorkiem dobrze jest oddzielić szeroką rabatą skomponowaną z kilku kęp krzewów rosnących wokół drzewa o efektownym ulistnieniu (np. klonu jesionolistnego ‚Tlamingo’). Przy oczku wodnym powinien znajdować się niewielki okrągły podest, na którym zmieści się leżak, ławka lub rzeźba ogrodowa.

Rabata oddzielająca taras od zakątka w rogu ogrodu łączyć się powinna z kompozycją w strefie przejściowej, czyli między przed ogródkiem a częścią rekreacyjną. Aby osłonić zielenią elewację budynku, dobrze byłoby posadzić przy niej szeroki pas krzewów.

OGRÓD BYLINOWY

Na lekko zacienionej działce większą część przestrzeni warto przeznaczyć na trawnik. W przedogródku wyłożonym kwadratowymi płytami o piaskowym kolorze świetnie wyglądać będzie prostokątna donica z niewielkim zimozielonym krzewem (np. kwitnącym na jasnożólty kolor różanecznikiem ‚Golden Sunset’) oraz kilkoma gatunkami o przewisających gałęziach. Narożnik domu osłoni półkolista rabata z kępami krzewów. Strefa przejściowa ogrodu może łączyć się z częścią rekreacyjną. Przy tarasie warto wybudować wyniesione rabaty i posadzić na nich niewysokie liściaste krzewy, dzięki temu, wypoczywając na tarasie, będziemy czuli się jak w przytulnym ogrodowym saloniku. W głębi ogrodu na okrągłym placyku otoczonym krzewami rosnącymi na podwyższeniu (ok. 1 m) znajdzie się miejsce na postawienie przenośnego grilla albo kamiennego źródełka.

Koncepcja ogrodu
Lidia Wojciechowska

Tekst
Małgorzata Narkiewicz-Jodko