Sjesta pod orzechem 04/2008

Drzewka i krzewy o ciekawych kształtach, kamienne nawierzchnie oraz oryginalne barwne liście bylin. W projekcie chciałam w ten sposób nawiązać do klimatu ogrodów egzotycznych.

Ten ogródek o powierzchni zaledwie 420 m2 znajduje się w cichej dzielnicy willowej. Właściciele cenią sobie życie towarzyskie, dlatego w ogrodzie musiało się znaleźć miejsce na stół dla 12 osób oraz murowany grill, a także wiatę na drewno do kominka.

Większa część posesji była mocno zacieniona, trzeba było ją rozjaśnić, a część wypoczynkową osłonić przed wzrokiem sąsiadów.

ŚWIATŁO POŁUDNIA

Aby dodać ogrodowi światła, zdecydowałam się nawiązać w projekcie do ogrodów egzotycznych i śródziemnomorskich. Charakterystyczne dla nich są kamienne jasne nawierzchnie i elementy małej architektury. W tych ogrodach sadzi się rośliny lubiące słońce i suszę lub gatunki o dużych kwiatach i masywnych liściach.

Ścieżki i placyki w ogrodzie wyłożone zostały kostką granitową w dwóch odcieniach szarości. Tworzą one geometryczny wzór, powiększający optycznie przestrzeń. Wiata na drewno wsparta została na kolumnach obłożonych płytami z szarego piaskowca. W miejscach szczególnie zacienionych pojawia się biały żwir, a na rabatach dominują byliny o biało obrzeżonych liściach.

NIEZAWODNE ROŚLINY

Dobierając gatunki na rabaty, sięgnęłam po okazy mało popularne, m.in. zimozieloną kalinę sztywnolistną czy rodgersję kasztanowcolistną o wielkich liściach nadających rabacie charakter ogrodu tropikalnego. W cieniu starego orzecha rosnącego przy wejściu do domu usytuowany został duży stół dla gości oraz grill. Od wzroku sąsiadów wnętrze ogrodu odizolowałam żywopłotem z cisa, kępami hortensji i trzmieliny Fortune’a. W jedynym nasłonecznionym miejscu – w rogu ogrodu, w pobliżu dużej drewnianej huśtawki – na kamiennych tarasach skomponowałam słoneczną rabatę. Rosną tu trawy ozdobne, czerwony berberys, karłowe odmiany kosodrzewiny, sucholubne juki oraz kwitnące na różowo rozchodniki i delikatne szałwie.

PLAN NASADZEŃ:

  1. cis pospolity ‚Hessei’
  2. funkia
  3. podrzeń żebrowiec
  4. mahonia pospolita
  5. różanecznik lee’s Dark Purple’
  6. trzmielina Fortune’a ‚EmeralcTn Gola”
  7. runianka japońska
  8. choina kanadyjska ‚Jeddeloh’
  9. śnieguliczka Chenoulta ‚Hancock’
  10. klon pospolity’Globosum’
  11. hortensja ogrodowa
  12. tawula japońska ‚Goldflame’
  13. pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’
  14. miskant cukrowy
  15. szałwia omszona ‚Blue Hill’
  16. sosna górska ‚Pumila’
  17. berberys Thunberga ‚Red Chil’
  18. rozchodnik okazały ‚Star Dust’

Koncepcja ogrodu
Iwona Rudzińska

Tekst
Iwona Rudzińska